İŞ GÜVENLİĞİNDE BARETLER
 

İşçilerin iş yaparken başlarını korumak için kullandıkları, metalden ya da plastikten yapılmış şapka, kafa koruma ekipmanıdır.

 

Baret Renklerinin Anlamları
 

Beyaz Baret : Yöneticiler ve ziyaretçiler içindir.

Sarı Baret : İşçiler içindir.

Mavi Baret  : Bakım grubu içindir.

Kavuniçi Baret  : Ustabaşı ve teknisyen içindir.

Kırmızı Baret  : İş güvenliği uzmanı , Yangın, savunma personeli ve kalite kontrol ekipleri içindir. 

Yeşil Baret: Yeşil renkli baret çeşidi şantiyede, sahada veya tesiste bulunan sağlık personelleri tarafından kullanılır.

 

BARETLER NE İŞE YARAR?

 

Başı elektrik çarpmalarından korur.

Fırlayan veya yukarıdan baş üzerine düşen ağır malzemelerden zarar görmenizi önler.

Çalışırken başın sağa veya sola hareketi nedeniyle sert ve keskin kısımlara çarpması ile meydana gelebilecek kazalardan korur.

Çalışırken uzun saçların makinenin  dönen kısmına sarılması nedeniyle oluşabilecek kazaların önlenmesini sağlar.

Kafa korumada en çok tercih edilen ve en güvenli ekipmandır. 


 

BARETLERİN YAPISI

 

Herhangi bir madeni aksamı bulunmayan darbeye, neme, ısıya, ,ağa, suya, aside, tere ve elektriğe karşı dayanıklı, tek parça olarak ağırlığı 450 gr’ dan fazla olmayan önünde siperliği olan kubbeye benzer şekilde yalıtkan malzemeden imal edilir. Baretin başla temasını sağlayan baş üstü ve çevre bantları vardır. Çevre bandı genişliği 30 mm’ den az olmayacak şekilde, yumuşak ve terletmeyecek bir malzemeden yapılmış olmalı, ayrıca baret ile en az 5 mm havalandırma aralığı olacak şekilde dizayn edilmeli ve değişik ölçülerde kişilerin giyebileceği şekilde ayarlanabilir olmalıdır. Baret minimum 50 Hz’ lik 20.000 V’ luk delinme gerilimine mukavim olmalı. Bu gerilim değeri kullanıcıya koruma sağlayacak gerilim değeri olarak kesinlikle düşünülmemelidir. 

 

İş sağlığı ve çalışan güvenliği açısından baretlerin önemli ekipmanlar olduğu unutulmamalıdır. Gelişi güzel kullanılmamalıdır. Her baretin kullanım biçimi farklı tasarlanmıştır. Baretler teknik özellikleri bakımından da kendi içinde sınıflandırılmıştır. Tesislerde çalışanlar ve tesis yöneticileri açışından baretler bu özellikleri dikkate alındığında, yapılan işin çeşidine göre tedarik edilmesi kolaylaşacaktır. Diğer iş ekipmanlarında olduğu gibi baretlerin olası iş kazalarını en aza indirmek için tasarlandığını düşünmek daha yerinde olur.